Latvijas skolas soma

29.maijā 10.klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Rīgu, lai Latvijas Okupācijas muzejā, lai nodarbībā “Čekas vēsture Latvijā” soli pa solim izzinātu šo mūsu valstij tik traģiskos un sāpīgos faktus. Jauniešus zinošs gids soli pa solim izveda caur ekspozīciju, kā rezultātā katrs no skolēniem dziļi sirdī izjuta šo traģismu.

23.maijā Uzņēmējdarbības un līderības virziena skolēni programmas “Latvijas skolas soma” devās apskatīt Līgatnes papīrfabriku, lai uzzinātu gan tās vēsturi, gan arī klausīties, kā mūsdienās var reanimēt uzņēmumu, kas nenesa peļņu.    

14.maijā pirmo klašu bērni piedalījās radošajā nodarbībā – krāsaino smilšu spēlēs. Skolēni ar dažādu krāsu smiltīm krāsoja izvēlēto mākslas darbu. Nodarbe bija ne tikai radoša, bet arī attīstoša, jo procesā tika nodarbināta sīkā motorika. Bērni ar patiesu prieku un aizrautību radīja katrs savu smilšu mākslas darbu.

6.klašu skolēniem bija iespēja vērot grandiozu interaktīva izrādi “Viņš ir pliks jeb Karaļa jaunais tērps” – muzikālā izrāde modes skates formātā, kur viss nav tā kā izskatās. Karaļa jaunais tērps, kas izšūts ar gaismas rakstiem un maģiskām zīmēm, ir redzams tikai gudrajiem… Kurš būs tas drosmīgais, kas atzīs, ka tērps nemaz nav redzams, jo karalis taču ir pliks! 🫅

Izrāde tika demonstrēta sadarbībā ar programmas Latvijas skolas soma atbalstu.

1. un 2.klasēm bija iespēja izbaudīt pasākumu “Iepazīsti leļļu kino”. Pasākumā skolēni varēja izprast, kā tiek veidotas animācijas īsfilmas tepat Latvijā – sākot ar tēlu izdomāšanu, izveidošanu un tad kadru uzņemšanu filmiņas tapšanai. Skolēni noskaidroja, ka 1 sekundes uzņemšanai uz ekrāna ir nepieciešami 25 kadri, un 10 minūtes ir diezgan daudz priekš animācijas filmiņas.

Klātienē bija iespēja aplūkot galvenos varoņus no pazīstamām īsfilmām un noskatīties divas no tām – “Kājām gaisā” un “Zirņa bērni”.

24.aprīlī, pie SPV 2.klašu skolēniem viesojās komiksu stāsta “Anna un Froga” varoņi. Skolēni mācījās radīt skaņu ar dažādu rīku un instrumentu palīdzību – soļu, vēja, ūdens, koku, kāršu spēles skaņas un smieklus. Kopīgiem spēkiem komiksu stāsti tik atdzīvināti!

“Anna un Froga” ir franču komiksu autores Anukas Rikāras stāsti par meitenīti Annu, vardi Frogu, slieku Kristofu, kaķi Renē un suni Bibī. Pasākums notika ar programmas Latvijas skolas soma atbalstu.

19.aprīlī programmas Latvijas skolas soma ietvaros SPV mākslu klases piedalījās drāmas darbnīcās, kurās tika iestudēta Viļa Plūdoņa luga “Eža kažociņš” un Rūdolfa Blaumaņa luga “Velniņi”. Skolēniem bija iespēja ne tikai iejusties pasaku tēlos, bet arī tērpties maskās. Izrādes iestudēšanas laikā skolēni pārliecinājās, ka, lai izrāde izdotos, klausīšanās prasmei un sadarbībai ir ļoti liela nozīme.

Paldies Rakstniecības un mūzikas muzejam par lieliski organizētu radošu darbošanos!

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Robotu tehnoloģiju virziena skolēniem bija iespēja piedalīties pētnieciskajā darbnīcā “Krāsu fizika un poētika”. Darbnīcā mākslinieka Andra Kaļiņina pavadībā skolēni guva ieskatu laikmetīgajā mākslā un iesaistījās krāsas un gaismas fizikālajos eksperimentos.🌈

Paldies Latvijas Laikmetīgās mākslas centram par viesošanos pie mums!

9.klašu skolēniem bija iespēja ielūkoties Rūdolfa Blaumaņa darbā “Nezāle” caur savu prizmu. Paldies aktierim Ērikam Vilsonam par dzīvo stāstījumu, kas aizķēra ikviena sirdi. Izrāde, kas aizrauj gan skolēnus – pusaudžus, gan skolotājus. Jauniešiem ļoti patika iespēja līdzdarboties izrādes laikā. Jaudīgi, enerģiski un pamācoši.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Siguldas pilsētas vidusskolas 4. klašu skolēni piedalījās biedrības “Small Stuff” vadītajā nodarbībā izbraukuma ekspozīcijā “Miniatūru māksla”. 🎎

Skolēni iepazinās ar telpisko miniatūru mākslu, tās veidiem, īsu vēsturi un ar jomām, kurās šie miniatūrie priekšmeti tiek izmantoti. Pēc pasākuma vadītāju līdzatvestās ekspozīcijas aplūkošanas skolēni ar aizrautību paši izmēģināja roku miniatūras mēbeles – skapīša ar divām atvilktnītēm meistarošanā. 🗄Rezultāti bija pārsteidzoši skaisti!

Šodien (4.aprīlī)  mūsu skolu pierībināja pasaules ritmi un skaņas, ko kopā ar skolēniem radīja perkusiju lielmeistars Nils Īle un mūziķe Maija Sējāne Īle. Skolēni izbaudīja vasaras meža burvīgo skanējumu, izjuta dabas mūzikas harmoniju, un ar pašu radītām džambu skaņām uz mirkli sajuta Āfrikas mežonīgo ritmu vibrācijas.🪘

Nodarbības tapa ar programmas Latvijas skolas soma atbalstu.

Vai saldējums var būt mākslas darbs? Izrādās, ka var! Siguldas pilsētas vidusskolas skolēni izzināja saldējumu mākslas pasaulē – pētīja saldējuma vēsturi, skaidroja faktus par saldējuma muzeju, iepazina saldējumam līdzīgus tērpus un gleznas, kā arī no dažādiem materiāliem radīja savu sapņu saldējumu.🍧

Nodarbības beigās kā ķirsītis uz saldējuma cepurītes bija īstā Ikšķiles saldējuma nogaršošana!🍦

Nodarbība tapa ar programmas Latvijas skolas soma atbalstu.

28.februārī pie Siguldas pilsētas vidusskolas 3.klašu skolēniem viesojās Namdaru darbnīcas pārstāvji, kuri uzskatāmi demonstrēja, cik daudzos veidos koks var pārtapt par dažādiem ikdienas piederumiem un dekorācijas elementiem. 🌳Tāpat skolēniem bija iespēja izmēģināt savas prasmes darboties ar dažādiem kokapstrādes instrumentiem🪓🪚🔨

Paldies Namdaru darbnīcai par aizraujošām nodarbībām! Aktivitāte ir tapusi ar programmas Latvijas skolas soma starpniecību.

21.decembrī SPV radošo industriju vidusskolas klašu skolēni un 9.b klase piedalījās programmas “Latvijas skolas somas” īstenotā interaktīvā nodarbībā par video veidošanas iespējām klasē un zaļā ekrāna izmantošanu. Tapa gan ziņu sižeti, gan šausmu filmu ainas, gan reklāma skolas pusdienām.

Pēdējā novembra dienā Siguldas pilsētas vidusskola pie 2. un 3.klašu skolēniem viesojās dziedātāji Justs Sirmais un Kārlis Mangulsons, kuri muzikālajā uzvedumā skolēnus iepazīstināja ar Vilhelma Buša stāstu “Makss un Morics”. Mākslinieki aizraujošā veidā skolēniem pastāstīja par Makša un Morica blēņām un nedarbiem, savukārt skolēniem bija iespēja dziedāt līdzi, skatīties video, atbildēt uz dažādiem jautājumiem un arī padomāt par to, vai paši ir kādas blēņas sadarījuši.

22.novembrī pie 1.klašu skolēniem viesojās trombonists Vairis Nartišs ar instrumentālo izrādi “Pūt un palaid”. Izrādes laikā skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem pūšamajiem instrumentiem – trombonu, alpu ragu, blokflautu un citiem. Bērnu acu priekšā notika brīnums – burkāns, lejkanna, urbis un dārza šļūtene pārtapa par muzikāliem instrumentiem! Nodarbība notika ar programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu.

15.novembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Siguldas pilsētas vidusskolā viesojās vīru kopa “Vilki”, lai ar skolēniem dalītos gan stāstos par latviešu strēlnieku gaitām, gan izdziedātu karavīru dziesmas. Skaista, nedaudz smeldzīga un lepnuma pilna par mūsu aizstāvjiem izvērtās šī koncertlekcija!

8.novembrī Siguldas pilsētas vidusskolas 4. klašu skolēni radošajās darbnīcās tikās ar rakstnieci, Siguldas novadnieci Luīzi Pastori.

Rakstnieces iedvesmoti, skolēni veidoja katrs savu komiksu grāmatu. Luīze Pastore pastāstīja, kā rodas viņas grāmatas un cik svarīgi rakstniekam ir novērot to, kas notiek apkārt, jo redzētais var noderēt grāmatas sižetam 👀👣🧙‍♂️

Pasākums norisinājās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.

10.oktobrī pie Siguldas pilsētas vidusskolas 7.,8.klašu skolēniem viesojās ISTABAS TEĀTRIS ar izrādi “Klusētāji”. Jauniešus pārsteidza lielisko aktieru Antas  Aizupes, Oskara Florenca-Vīksnes, Jāņa Znotiņa lieliskais stāsta atveidojums, kurā viņi saredzēja savu skolas ikdienu un patiesi līdzi dzīvoja izrādes galvenajiem varoņiem. Patīkams pārsteigums bija arī izrādes forma – darbība notika 3 klašu telpās, un aktieri mainoties ik pa laikam bija visās klasēs. Pamācošs stāsts, lielisks aktieru darbs – tā ir atslēga uz jauniešu sirdīm un prātiem.

11.oktobrī Siguldas pilsētas vidusskolas 10. – 12.klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros līdzpārdzīvoja divu jauniešu mīlestībai, kas  balstīta Jāņa Jaunsudrabiņa garstāstā “Vēja ziedi”. Tas piedāvā jauna cilvēka iekšējās pasaules attēlojumu, sastopoties ar vēl nezināmo. Izdzīvot stāstu, esot tik tuvu aktieriem, bija patiess piedzīvojums jauniešiem, kas ilgi paliks atmiņā.

Rudenīgi lietainā 12.oktobra priekšpusdienā pie Siguldas pilsētas vidusskolas 3.klasēm viesojās rakstniece Inese Valtere, kura programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros skolēniem vadīja aizraujošu nodarbību “No stāsta līdz grāmatai”. Nodarbībā autore atklāja pasakas tapšanas burvību, aizraujoši iesaistot skolēnus fantāziju lidojumā. Skolēniem bija iespēja uzzināt, cik daudz dažādu profesiju pārstāvjiem jāpiedalās, lai tiktu izdota grāmata.

Liels paldies Inesei Valterei par izzinošo un piepildītu nodarbību!

19.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2.klašu skolēniem tika piedāvāts koncertstāsts “Eiropa dzied Latvijai”. Mākslinieki dziedāja dažādas  Eiropas tautas tautasdziesmas latviešu valodā, vienlaikus sniedzot izzinošu informāciju par šīm valstīm : atrašanās vietu, galvaspilsētas, simbolus. Izzinoša un muzikāla izrāde bērniem.